KĀPĒC TAKTILIE TREŅIŅI IR TIK BŪTĪSKI BĒRNU ATTĪSTĪBAI?

KĀPĒC TAKTILIE TREŅIŅI IR TIK BŪTĪSKI BĒRNU ATTĪSTĪBAI?

Šobrīd arvien biežāk dzirdam par to, ka bērni pavada pārāk daudz laika ar viedierīcēm – telefoniem, planšetēm un spēļu konsolēm. Diemžēl, šī digitālā pasaule, lai arī interesanta un saistoša, nozīmē arī to, ka mazuļiem ir mazāk iespēju attīstīt savas taktilās un sensorās prasmes jeb, vienkārši sakot, izjust un iepazīt pasauli caur pieskārieniem, tekstūrām un materiāliem. Zinātniskie pētījumi apstiprina, ka taktilā jeb taustes pieredze ir kritiska agrīnās attīstības posmos un var būtiski ietekmēt gan bērna kognitīvās spējas, gan emocionālo inteliģenci.

 

Taktilās un sensorās prasmes – kas tas ir un kāpēc tas ir svarīgi?

Taktilie treniņi ietver visdažādākās aktivitātes, kas stimulē mazuļa pieskārienu un sajūtu uztveres spējas. Tā var būt spēlēšanās ar dažādiem materiāliem – no smiltīm līdz audumam, no ūdens līdz mālam. Tāpat taktilās aktivitātes var ietvert sajūtu spēles ar dažādiem objektiem, kur bērnam jāatpazīst formu, tekstūru vai smaržu. Šīs aktivitātes ļauj bērnam attīstīt smadzeņu apgabalus, kas atbild par sajūtu apstrādi, uzmanības noturēšanu, telpisko domāšanu un kustību koordināciju. Zinātniski pētījumi liecina, ka bērni, kuri piedalās sensorajos treniņos, labāk attīsta savas motorās un kognitīvās spējas. Piemēram, pētījums publicēts "Journal of Experimental Child Psychology" atklāja, ka bērni, kuriem bērnībā bija vairāk taktilo aktivitāšu, uzrādīja labākas telpiskās orientēšanās un problēmu risināšanas spējas vēlākā dzīves posmā. Pieskāriens un sajūtas tieši stimulē smadzenes un palīdz izveidot stipras neironu saites, kas ir nepieciešamas turpmākai veiksmīgai attīstībai.

Pašlaik vērojamā situācija: Statistika par pieaugošu pavadīto laiku pie ekrāniem un aizkavētu bērnu attīstību ir satraucoša – saskaņā ar “American Academy of Pediatrics” datiem, bērni pavada vidēji trīs līdz piecas stundas dienā ar ekrāniem, kas ir krietni  vairāk nekā ārsti rekomendē. Rezultātā mēs saskaramies ar problēmu: bērni, kuri agrāk spēlējās ar rotaļlietām, kas prasīja domāšanu, iztēli un roku veiklību, tagad vien “dzīvo” ekrānu vidē. Rezultātā, mazie iegūst smalkās motorikas aizkavētu attīstību, kas būtiski ietekmē arī citas prasmes, piemēram, uzmanību, rakstītprasmi un koncentrēšanās spējas.

Kā taktilās spēles un treniņi var ietekmēt bērna attīstību?

Lai gan pašreizējā situācija var šķist biedējoša, ir labas ziņas – vecāki un skolotāji var izmantot dažādus taktilos un sensoros vingrinājumus, lai palīdzētu bērnam attīstīt smadzenes un stiprināt sajūtu uztveres spējas. Taktilie treniņi ir lieliska iespēja bērniem ne tikai izzināt pasauli, bet arī veidot ciešākas saiknes ar vecākiem vai skolotājiem, kas palīdz arī emocionālajai attīstībai. Piemēram, jūs varat izveidot vienkāršu taktilo treniņu, izmantojot mālus, krāsainus smilšu maisiņus vai pat dabas materiālus, piemēram, čiekurus, akmentiņus un gliemežvākus. Spēlējoties ar šiem materiāliem, bērns ne tikai stimulē smadzenes, bet arī mācās atpazīt formas, lielumus, smaržas un pat skaņas, ko rada dažādi objekti. 

Cerība Nākotnei – atgriešanās pie taustes pieredzes. Lai gan digitālā pasaule ir daļa no mūsdienu dzīves un nav iespējams to pilnībā izslēgt, mēs varam palīdzēt bērniem uzlabot attīstības rādītājus ar taktilo un sensoru spēļu palīdzību. Piemēram, vienkārša spēle ar plastilīnu, smiltīm vai krāsainiem materiāliem var palīdzēt bērnam atgūt  prasmi būt klātesošam, apgūt apkārtējo pasauli caur visām maņām. Mazie soļi, kas tiek veikti ikdienā, veicina bērna attīstību un dod cerību, ka ar apzinātiem treniņiem bērni var attīstīt līdzsvarotas kognitīvās, motorās un emocionālās spējas. Nākotne bērniem joprojām var būt krāšņa un daudzsološa – ar vienkāršām, taču efektīvām taktilām spēlēm mēs varam palīdzēt viņiem atklāt visu to, kas ir aiz digitālajiem ekrāniem. Izaicināsim viņus piedzīvot, taustīt un just, jo pasaules atklāšana ar visām maņām ir bērna dabiskākais un aizraujošākais attīstības ceļš.

 

Piedāvājam izmantot šādas taktilās spēles:

Taktilā atmiņas spēle “ikdiena”

Taktilā atmiņas spēle “daba”

Pandiņas spēle – vizuālajai un taktilajai atmiņai

Spēle “Piecas maņas”

Pop-up pērles

Līdzsvara bites

Spēle grupēšanai "Jautrā zinātne"

 

#8kajisBlogo #attīstošasspēles #bērnuattīstībai

 

Atgriezties uz Blogu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka komentāri tiks apstiprinēti pirms to publicēšanas.